HAYWARD SUNDAY LEAGUE ROUND UP 
 

F.A. SUNDAY CUP ROUND UP     -     SUNDAY 19th JANUARY 2020

Talbot Rangers’ bid to reach the last eight of the FA SUNDAY CUP ended in a disappointing 1-0 fourth round defeat to Portland FC.     Rangers went close on numerous occasions, hitting the crossbar three times and the Londoners’ goal seemed to have a charmed life when they scrambled three efforts off the line. Rangers did get the ball in the net midway through the second half when Marcus Cullen’s shot was steered in by Shane Sheridan but the goal was disallowed with the Rangers’ leading marksman adjudged to be marginally offside.   Portland then seized the opportunity to win the tie in the 75th minute with a low shot into the far corner of the net,

 

BHFL CUP COMPETITIONS ROUND UP   -     SUNDAY 19th JANUARY 2020

Seasoned campaigner John Bastable struck in extra time to settle the issue 1-0 for hundred per cent Division Three leaders Vienna Suttoners Reserves in a hard fought M.A. HART IN-EXCESS CUP semi-final against Shoulder of Mutton.     It was eight minutes into extra time when Bastable struck from close range following a corner.   This was just after Shoulder’s best chance of the game at the other end had brought an excellent save from Jason Cliffe in the Suttoners’ goal.     Suttoners will meet Poole Borough Rovers in the final.

Ringwood Town Under 18 Reds will return to Hurn Bridge to defend the ENDEAVOUR CHALLENGE CUP after their 3-1 semi-final success against Muscliff Dynamos Under 18s.   Ringwood netted through Jamie Quainton and a couple of goals from Dylan Cooper while Muscliff replied courtesy of an own goal.

Ringwood’s opponents in the final will be hundred per cent Under 18 Division leaders Boscombe Albion who just got the better of Lymington Town Under18s 2-1 in the other semi-final thanks to Jamie Burgess and Lyle Simpson.   Saimir Xhepa was the Lymington scorer.

DORSET CUP COMPETITIONS ROUND UP     -     SUNDAY 19th JANUARY 2020

Mark Ford was the seven goal star when AFC Wimborne blitzed Quayside 11-1 in the second round of the DORSET SUNDAY PLATE competition.   Matt Groves struck twice with George Corbin and Matt Hall adding one each while Tom Shutler provided some consolation for Quayside.

Tyler Rudd notched a hat-trick when Poole Borough Rovers booked their place in the quarter finals with an 8-2 triumph over Siemens Reserves.   Connor Jevon, George Towers, Shane Jackson, Callum Neate, and Nick Collins were the other Rovers marksmen with John Armour and Brandon MacKinlay replying for Siemens.

Siemens 1st team also bowed out in a 3-0 defeat against R.A.B. but Longfleet are safely through to the last eight after a 5-0 victory over Hazelbury Bryan thanks to Elliot Whiting, Stu MacFarlan, Daniel Wilson, and a couple of goals from Jamie Horvath

HAYWARD SUNDAY LEAGUE ROUND UP   -     SUNDAY 19th JANUARY 2020

Diego Galusni bagged a hat-trick when East Christchurch SSC moved up to third place in DIVISION ONE with a 7-2 victory over AFC Stourvale.   Levi Ridealgh added two more with Mitch East and Pete Old also on target while Ryan Christopher and Alex Young were the ‘Vale scorers.

Reigning champions Loch & Quay go past Alderney Manor on goal difference after upending them 6-1 thanks to River Smith’s hat-trick and further goals from Jamie Morgan (2) and Luke Delaney.

In the other Division One game. West Howe netted through Adam Louka and a couple of goals from Sam Davis but they had to settle for a point when Tom Mann, Liam Holland, and Dale Walters earned Newtown Athletic a 3-3 draw.

James Jose struck twice for DIVISION TWO strugglers NMO but it was not quite enough to avoid a 3-2 defeat against Vienna Suttoners whose goals came from Matty Taylor, James Bainton, and Steve Lucas.

James Jordan netted for second placed Portchester in DIVISION THREE but they suffered an unexpected reverse when AFC Fiveways surprised them 3-1 with goals from Ali Paton, Ian Marshall, and Luke Vare.

Loch & Quay Reserves reclaimed top spot in DIVISION FOUR after Patrick Barnes scored the only goal of the game in the crucial top of the table clash with Parkstone.

Alex Rossi struck twice for Boscombe Celtic but Kirkfield United had the edge 3-2 thanks to Richard Pope and a Dale Cushen brace.

Unbeaten Branksome Liberal remain eight points clear at the top of DIVISION FIVE after Reece Darby struck twice in their 3-0 victory over JP Morgan Reserves with Ryan Mabey also on target.

Nearest rivals Boscombe Celtic Reserves raced into a 6-1 half time lead through Connor Picken’s hat-trick and further goals from James Harris (2) and Webster Muringayi but Woodville Wanderers restored some pride by pulling it back to 6-4 through Teddy Hills, Barnaby Earl, and a couple of goals from James Hoff.

Ross Dominey bagged a hat-trick as Kraken Sports moved into third place on goal difference with an 8-1 triumph over New Milton Borough.   Dan Palmer (2), Sam Barker, Simon Adair, and Richard Fieldhouse were the other Kraken marksmen with George Randall replying for Borough.

Billy Joyce, Kane Mitchell, Jon Harris, Storm Graham, and Kyle Joyce netted for Parkstone Athletic but Home Style forced a 5-5 draw thanks to Jason Knight (2), Liam Beddow, Nick Burton, and Jamie Stanbury.

Ellis George and Troy Light plundered five and four goals respectively and Ryan Cole nabbed ahat-trick when West Howe Reserves hammered Academy 17-0 to go top of DIVISION SIX.   Zak Cole added a brace with Tom Jackson, Tom King, and Brandon Hamerston completing the rout.

In the UNDER 18 DIVISION, Kings Park Dynamos netted through Janne Partansen and Kai Saunders but Ringwood Town Whites were 6-2 winners courtesy of Josh Stoodley’s hat-trick and further goals from Ralf Lloyd, Sam Howson, and Ethan Brooks.

 

Previous Write Up's:

Sunday 19th January 2020

Sunday 12th January 2020

Sunday 5th January 2020

Sunday 15th December 2019

Sunday 8th December 2019

Sunday 1st December 2019

Sunday 24th November 2019

Sunday 17th November 2019

Sunday 10th November 2019

Sunday 3rd November 2019

Sunday 20th October 2019

Sunday 6th October 2019

Sunday 29th September 2019

 Sunday 22nd September 2019

 

 

2018-19 Season

Sunday 5th May 2019

Sunday 21st Aprl 2019

Sunday 14th April 2019

Sunday 7th April 2019

Sunday 31st March 2019

Sunday 24th March 2019

Sunday 17th March 2019

Sunday 10th March 2019

Sunday 3rd March 2019

Sunday 24th February 2019

Sunday 17th February 2019

Sunday 10th February 2019

Sunday 27th January 2019

 Sunday 20th January 2019

Sunday 13th January 2019

Sunday 6th January 2019

Sunday 16th December 2018

Sunday 9th December 2018

Sunday 2nd December 2018

Sunday 25th November 2018

Sunday 28th October 2018

Sunday 21st October 2018

Sunday 14th October 2018

Sunday 7th October 2018

Sunday 30th September 2018

Sunday 23rd September 2018

Sunday_16th September 2018 .pdf

Sunday 9th September 2018

 Sunday 2nd September 2018

 

SEASON 2017-2018

M.A.Hart In-Excess Cup Final 9th May 2018

Sunday 6 May 2018

M.A.Hart Nicholas Read Cup Final - 30 April 2018

Sunday 29th April 2018

M.A.Hart Robbins Cup Final - 26 Apr 2018

Thursday 26th April 2018

Sunday 22nd April 2018

Thursday 19th April 2018

M.A.Hart Sunday Senior Cup Final 17 apr 2018

Sunday 15th April 2018

Lawrence A.Brivati Cup Final 12 apr 2018

Midweek 10-12 April 2018

W/E Sunday 8th April 2018

Sunday 1st April 2018

Sunday 25th March 2018

Sunday 11th March 2018

Sunday 25th February 2018

Sunday 18th February 2018

Sunday 11th February 2018

Sunday 4th February 2018

Sunday 28th January 2018

Sunday 21st January 2018

Sunday 14th January 2018

Sunday 7th January 2018

Sunday 17th December 2017

Sunday 10th December 2017

Sunday 3rd December 2017

Sunday 26th November 2017

Sunday 19th November 2017

Sunday 12th November 20176

Sunday 5th November 2017

Sunday 29th October 2017

Sunday 22nd October 2017

Sunday 15th October 2017

Sunday 8th October 2017

Sunday 1st October 2017

Sunday 24th September 2017

Sunday 17th September 2017

Sunday 10th September 2017

Sunday 3rd September 2017

 

SEASON 2016-2017

Sunday 30th April 2017

M.A.Hart Robbins Cup Final - 27th April 2017

Sunday 23rd April 2017

Hayward Cup Final - April 18th 2017

Sunday 16th April 2017

In-Excess Cup Final 13th April 2017

Sunday 9th April 2017

Sunday 2nd April 2017

M.A.Hart Lawrence Brivati Cup Final 30 march 2017

Sunday 26th March 2017

Sunday 19th March 2017

Mark Hart Sunday Senior Cup Final

Sunday 12th March 2017

Sunday 5th March 2017

Nicholas Read Cup Final 2nd March 2017

Sunday 26th February 2017

Sunday 19th February 2017

Sunday 12th February 2017

Sunday 5th February 2017

Sunday 29th January 2017

 Sunday 22nd January 2017

Sunday 15th January 2017

Sunday 8th January 2017

Sunday 18th December 2016

Sunday 11th December 2016

Sunday 4th December 2016

Sunday 27th November 2016

Sunday 20th November 2016

Sunday 13th November 2016

Sunday 6th November 2016

Sunday 30th October 2016

Sunday 23rd October 2016

Sunday 16th October 2016

Sunday 9th October 2016

Sunday 2nd October 2016

Sunday 4th September 2016

Sunday 25th September 2016

 

SEASON 2015-2016 

Sunday 8th May 2016

Sunday 1st May 2016

Sunday 24th April 2016

Sunday 17th April 2016

Sunday 10th April 2016

Sunday 3rd April 2016

Sunday 27th March 2016

Sunday 20th March 2016

Sunday 13th March 2016

Sunday 6th March 2016

Sunday 24th January 2016

Sunday 17th January 2015

Sunday 10th January 2016

Sunday 20th December 2015

Sunday 13th December 2015

Sunday 6th December 2015

Sunday 29th November 2015

Sunday 22nd November 2015

Sunday 15th November 2015

Sunday 8th November 2015

Sunday 1st November 2015

Sunday 25th October 2015 - No Write Up

Sunday 18th October 2015

Sunday 11th October 2015

Sunday 4th October 2015

Sunday 27th September 2015

Sunday 20th September 2015

Sunday 13th September 2015

Sunday 6th September 2015